God fortsättning på det nya året.
Jag brukar vanligtvis önska Gott nytt år och berätta vad jag gjort under året som gått men den här gången kom annat emellan så det har blivit några veckor senare. Föreningen Lundacraft https://www.lundacraft.se/ är en ideell förening som jag oftast ställer ut med, och där jag sitter i styrelsen sedan flera år. Så Lundacraft hade en utställning på Kraften i Lomma under påsken där det både var konsthantverk och vägghängt. Under några veckor i juli och början på augusti var det dags för Bosjökloster som är en årlig utställning för Lundacraft där många av oss får plats. Ett tiotal av oss var också på Katrinetorp i Malmö.
I september anordnade jag och Gunilla Blomqvist som är keramiker https://1280grader.se/ en utställning under Kulturnatten i Lund från förmiddagen till 22.00. Julmarknad blev det för Gunilla och mig på Gamla Kassa i Landskrona som var mycket välbesökt. Avslutade som jag brukar på Domkyrkoforum i Lund vilket är bara några timmar och alldeles lagom för mig i december när det har varit mycket att göra fram till jul.
Konst & Hantverk på Limhamn https://www.konstochhantverk.se/ hittar du en del av mina smycken fortfarande och värt ett besök där du hittar det mesta i presentväg.
Till sist vill jag visa ett foto på ett smycke där jag tävlade i Fire Mountain Gems, USA med temat Metall, kom till final 2016, hade också glädjen att få pryda hela baksidan på USA:s största pärlmagasin: Bead&Button. Det här smycket hade brons, vitt, lila rosa och grönt. Lila wire hade jag trätt i tekniken: Vikingastickning sedan i mitten är det lite kringelkrokar och en stor trollslända. Så kan det bli när man släpper mig lös i kreativitetsarbete. Tack för det här året!







